Gripoff Max 1000 mg/200mg/4mg 10 plicuri Slavia Pharm
81

Gripoff Max 1000 mg/200mg/4mg 10 plicuri Slavia Pharm

3.99/5 (81)
Timp de retur Poti returna in 14 zile
SUPER OFERTA: Produsul costa cu 14% mai putin decat media produselor din categoria de Raceala si Gripa
Pret 4.14/5
Interes 4.81/5
Livrare 4/5
brand: Slavia Pharm
magazin: farmaciasilva.ro/
Produs popular produs popular cu 81 vizualizari recente

Descriere

Gripoff Max face parte din grupa medicamentelor numite analgezice – antipiretice.Gripoff Max 1000 mg/200 mg/4 mg granule pentru suspensie orala in plicParacetamol/Acid ascorbic/Maleat de clorfenamina Indicatii terapeutice Gripoff Max este un medicament impotriva racelii si gripei, care contine trei substante active:• paracetamolul care amelioreaza durerea si reduce temperatura atunci cand aveti febra
• maleatul de clorfenamina care reduce congestia nazala, lacrimarea ochilor, asociate adesea cu durerea si temperatura si actioneaza asupra fenomenelor de tipul stranutului
• vitamina C (acidul ascorbic) care va ajuta sa inlocuiti vitamina C care se poate pierde in primele stadiide raceala si gripa, precum si la cresterea capacitatii naturale de aparare a organismului, contribuind larecuperarea mai rapida a organismului.Gripoff Max este un remediu folosit pentru ameliorarea simptomatica, pe termen scurt a gripei, starilorfebrile, frisoanelor si racelilor comune, inclusiv a cefaleei, durerilor in gat, disconfortului si durerilor,congestiei nazale, sinuzitei, precum si a durerii si catarului nazal acut, asociate acesteia.Medicamentul este destinat utilizarii de catre adulti si adolescenti cu varsta mai mare de 15 ani.Tratamentul cu antibiotice poate fi necesar in cazul aparitiei infectiilor bacteriene. Nu utilizati Gripoff Max daca:- sunteti alergic (hipersensibilitate) la paracetamol, fenacetina sau alte antiinflamatoare, feniraminasau alte antihistaminice sau la oricare dintre componentele acestui medicament (enumerate lapunctul 6)
- luati alte medicamente care contin paracetamol
- aveti tensiune arteriala mare (hipertensiune)
- aveti o tiroida hiperactiva (hipertiroidism)
- suferiti de o boala cardiaca
- aveti diabet zaharat
- aveti un deficit de glucozo-6-fosfat-dehidrogenaza
- suferiti de afectare grava a rinichilor (riscul de efecte nedorite la nivelul rinichilor poate fi crescutin cazul administrarii prelungite de doze mari)
- aveti tulburari uretro-prostatice cu risc de retentie urinara
- suferiti de glaucom cu unghi inchis, istoric familial de glaucom cu unghi inchis sau glaucom cuunghi deschis
- suferiti de afectare grava a ficatului
- sunteti in tratament concomitent cu inhibitori de monoaminooxidaza (IMAO) non-selectivi(inclusiv o perioada de 14 zile de la intreruperea tratamentului cu acestia) sau daca urmati untratament cu beta-blocante (vezi punct Gripoff Max impreuna cu alte medicamente) sau cu altedecongestionante simpatomimetice
- suferiti de pietre la rinichi (doze mari - 1 g acid ascorbic pe zi, timp indelungat)
- aveti intoleranta la unele categorii de zaharuri (contine zahar)
- aveti varsta sub 15 ani. Utilizati intotdeauna acest medicament exact asa cum v-a spus medicul dumneavoastra sau farmacistul.Discutati cu medicul dumneavoastra sau cu farmacistul daca nu sunteti sigur.Adulti si adolescenti (cu varsta peste 15 ani)DozeDoza uzuala este de un plic Gripoff Max (contine 1 g paracetamol si componentele declarate la punctul 6 la interval de 4 pana la 6 ore, dupa cum va fi necesar pentru ameliorarea simptomelor, fara a se depasi o5 doza maxima de 4 plicuri Gripoff Max in 24 de ore. Mod de administrare Pentru administrare orala.Continutul unui plic de Gripoff Max se dizolva intr-o cana cu apa calda (aproximativ 200 ml). Se amesteca bine pana la obtinerea unei bauturi cu aroma de lamaie si se bea cat timp este cald, in maxim 30 minute de la preparare.Nu dizolvati si nu administrati mai mult de un plic o data (ca doza unica).Pentru tratamentul starilor gripale, este preferabila administrarea acestui medicament cu apa calda, seara, din momentul aparitiei primelor simptome.Durata tratamentuluiGripoff Max nu trebuie utilizat mai mult de 5 zile fara recomandarea medicului.Copii (sub varsta de 15 ani)Gripoff Max nu este recomandat copiilor cu varsta sub 15 ani.Pacienti varstniciNu este necesara ajustarea dozelor la pacientii varstnici.Pacienti cu alcoolism cronicConsumul cronic de alcool etilic poate creste riscul de toxicitate al paracetamolului. Durata intreadministrarea a doua doze trebuie sa fie de cel putin 8 ore. Nu se va depasi doza de 2 g de paracetamol pe zi.Pacienti cu functie a rinichilor sau functie a ficatului afectateLa pacientii cu functia rinichilor sau a ficatului afectate sau cu sindrom Gilbert, doza trebuie redusa sauintervalul dintre administrarea dozelor trebuie prelungit. La pacientii cu functia rinichilor sever afectata,intervalul dintre administrarea dozelor trebuie sa fie de cel putin 8 ore. Cereti sfatul mediculuidumneavoastra sau farmacistului.Informati medicul dumneavoastra sau farmacistul daca starea de rau continua si dupa 5 zile de tratament.Medicul dumneavoastra va va informa cat va dura tratamentul cu Gripoff Max.Daca aveti impresia ca efectul produs de Gripoff Max este prea puternic sau prea slab intrebati mediculdumneavoastra sau farmacistul.Daca utilizati mai mult Gripoff Max decat trebuieSolicitati imediat consult medical si explicati-i medicului exact cat de mult ati luat.Medicul dumneavoastra va va sfatui ce trebuie sa faceti.Este important sa-i spuneti medicului, chiar daca va simtiti bine. Daca o persoana a luat prea mult Gripoff Max, respectiv prea mult paracetamol, exista un risc serios de afectare la nivelul ficatului datorita intarzierii efectului tratamentului.In caz de supradozaj se impune tratament medical imediat. Simptomele supradozajului cu paracetamol pot include tulburari hepatice, gastro-intestinale, reactii alergice, dureri de cap, agitatie, palpitatii si cresterea tensiunii arteriale.Daca uitati sa utilizati Gripoff MaxNu luati o doza dubla pentru a compensa doza uitata.Luati doza urmatoare cand va amintiti si continuati tratamentul, dar pastrati un interval de administrare de cel putin 4 ore intre doze. Nu trebuie depasita doza maxima de 4 plicuri in 24 ore.Daca aveti orice intrebari suplimentare cu privire la acest medicament, adresati-va mediculuidumneavoastra, farmacistului sau asistentei medicale. Reactii adverse posibile Ca toate medicamentele, acest medicament poate provoca reactii adverse, cu toate ca nu apar la toatepersoanele.Trebuie sa intrerupeti tratamentul cu Gripoff Max si sa consultati medicul imediat daca avetisimptome cum ar fi umflaturi ale fetei, limbii si gatului, dificultati la inghitire, umflaturi rosii simancarimi ale pielii si dificultati de respiratie.Reactiile adverse sunt clasificate in functie de frecventa, utilizand urmatoarea conventie:Foarte frecvente ( pot afecta mai mult de 1 din 10 persoane)Frecvente (pot afecta pana la 1 din 10 persoane)Mai putin frecvente (pot afecta pana la 1 din 100 persone)Rare (pot afecta pana la 1 din 1000 persoane)Foarte rare (pot afecta pana la 1 din 10000 persoane)Cu frecventa necunoscuta (frecventa nu poate fi estimata din datele disponibile).Reactii adverse foarte rare (pot afecta pana la 1 din 10000 pacienti):Asociate cu paracetamolul:- tulburari hematologice si limfatice: scaderea numarului unor celule sanguine numite plachete(trombocitopenie)
- tulburari ale sistemului imunitar: eruptii trecatoare pe piele si alte alergii, inclusiv o reactie alergicabrusca de mare amploare care implica intregul organism numita anafilaxie
- tulburari respiratorii: ingustarea cailor respiratorii datorita spasmului musculaturii (bronhospasm)
- tulburari hepatobiliare: afectiuni ale ficatului.Asociate cu acidul ascorbic:-tulburari digestive: diaree, arsuri in partea superioara a abdomenului (pirozis)
-tulburari renale: “pietre la rinichi” (litiaza renala si urica).Reactii adverse cu frecventa necunoscuta (frecventa nu poate fi estimata din datele disponibile):Asociate cu maleatul de clorfenamina:- tulburari hematologice: anemie, scaderea numarului unor celule sanguine numite plachete(trombocitopenie) manifestate prin ulceratii la nivelul faringelui si febra, sangerari si echimozeneobisnuite, stare de oboseala si slabiciune neobisnuita
- tulburari neurovegetative: sedare si somnolenta, uscaciune a gurii, nasului si gatului, constipatie,tulburari de acomodare, midriaza, palpitatii, tulburari de mictiune, hipotensiune ortostatica, tulburari deechilibru, vertij, scaderea memoriei si capacitatii de concentrare, incoordonare motorie, tremor, confuzie,halucinatii si, foarte rar, agitatie, nervozitate, insomnie
- tulburari ale sistemului imunitar: eritem, eczema, prurit, purpura, urticarie, edeme, foarte rar edemQuincke, soc anafilactic.Aceste reactii ar trebui sa dispara daca intrerupeti administrarea de Gripoff Max.

Caracteristici

  • Categorie: Raceala si Gripa
  • Marca: Slavia Pharm
  • Pret: 30 lei
  • Vanzator: farmaciasilva.ro/
  • Cod: 12140
*generate pe baza descrierii. Verificati pe site-ul comerciantului

Livrare

  • Livrare prin curier
  • Livrare prin easybox

Plata

  • Plata card
  • Plata ramburs la curier
  • Plata transfer bancar / Ordin de plata

Compara produse similare

Vibrocil Duo spray nazal, 10 ml, Gsk
3.99/5

Vibrocil Duo spray nazal, 10 ml, Gsk

82
30 LEI info
Vibrocil picături nazale, 15ml, Gsk
3.96/5

Vibrocil picături nazale, 15ml, Gsk

73
30 LEI info
Sirop Catina Si Miere De Albine 500ml
3.99/5

Sirop Catina Si Miere De Albine 500ml

86
31 LEI info
Oscillococcinum stari gripale 6 unidoze
4.00/5

Oscillococcinum stari gripale 6 unidoze

85
29 LEI info
Quixx Soft Spray nazal isotonic 30ml
3.99/5

Quixx Soft Spray nazal isotonic 30ml

81
29 LEI info
FARES Biomicin A14 x 15 capsule moi
3.97/5

FARES Biomicin A14 x 15 capsule moi

73
29 LEI info
Imunocaps 50cps
3.87/5

Imunocaps 50cps

30
29 LEI info
Antinevralgic Sinus 12 comprimate filmate Zentiva
3.94/5

Antinevralgic Sinus 12 comprimate filmate Zentiva

61
29 LEI info
Coldrex Junior Hotrem 10 plicuri
3.99/5

Coldrex Junior Hotrem 10 plicuri

87
32 LEI info
Strepsils Intensiv Portocale fara zahar 16 comprimate
3.98/5

Strepsils Intensiv Portocale fara zahar 16 comprimate

85
32 LEI info
Tinctura De Propolis Cu Pulverizator 30ml
3.98/5

Tinctura De Propolis Cu Pulverizator 30ml

72
28 LEI info
Ibusinus Raceala si Gripa 20 comprimate
4.00/5

Ibusinus Raceala si Gripa 20 comprimate

79
28 LEI info
Fiorda x 30 cpr pentru supt Lamaie
4.00/5

Fiorda x 30 cpr pentru supt Lamaie

81
28 LEI info
Fiorda x 30 cpr pentru supt Coacaze negre
4.00/5

Fiorda x 30 cpr pentru supt Coacaze negre

83
28 LEI info
Strepsils Mentol 24 comprimate
4.00/5

Strepsils Mentol 24 comprimate

80
28 LEI info
Fervex Raceala si Gripa Fara Zahar pentru Copii 280mg/100 mg/10 mg 8 plicuri Upsa
4.00/5

Fervex Raceala si Gripa Fara Zahar pentru Copii 280mg/100 mg/10 mg 8 plicuri Upsa

80
28 LEI info
Afrin 0,5mg/ml Spray Nazal 15ml
3.99/5

Afrin 0,5mg/ml Spray Nazal 15ml

87
32 LEI info
Apiphen Apifaringocalm 50ml Reducere 4 LEI
4.11/5

Apiphen Apifaringocalm 50ml

13% 32 LEI
72
28 LEI info
Apiphen Apifluprotect 50ml Reducere 4 LEI
4.12/5

Apiphen Apifluprotect 50ml

13% 32 LEI
76
28 LEI info
Sinomarin Mini Spray decongestionant nazal hipertonic 30 ml
3.99/5

Sinomarin Mini Spray decongestionant nazal hipertonic 30 ml

88
32 LEI info
Gripovit Max C x 10 plicuri
3.95/5

Gripovit Max C x 10 plicuri

74
32 LEI info
Coldrex Junior 16 comprimate filmate
4.01/5

Coldrex Junior 16 comprimate filmate

83
28 LEI info
Tantumgrip 600mg/10mg gust de lamaie si miere 10 plicuri Angelini
4.01/5

Tantumgrip 600mg/10mg gust de lamaie si miere 10 plicuri Angelini

87
28 LEI info
Prosinus 600 mg/12,2 mg pulbere pentru solutie orala 10 plicuri Fiterman
4.04/5

Prosinus 600 mg/12,2 mg pulbere pentru solutie orala 10 plicuri Fiterman

94
27 LEI info
Fervex adulti cu aroma de zmeura x 8plicuri
3.97/5

Fervex adulti cu aroma de zmeura x 8plicuri

84
33 LEI info
Fervex pentru Adulti 500mg/200mg/25mg 8 plicuri
3.94/5

Fervex pentru Adulti 500mg/200mg/25mg 8 plicuri

70
33 LEI info
Calmotusin bomboane cu miere si eucalipt fara zahar x 20buc
3.96/5

Calmotusin bomboane cu miere si eucalipt fara zahar x 20buc

81
33 LEI info
Calmotusin - Spray pentru Gat cu Propolis si Menta Fara Alcool 20ml
3.97/5

Calmotusin - Spray pentru Gat cu Propolis si Menta Fara Alcool 20ml

81
33 LEI info
Olynth HA 1mg/ml spray nazal 10 ml
3.90/5

Olynth HA 1mg/ml spray nazal 10 ml

56
33 LEI info
Strepsils Intensiv Miere si Lamaie 8.75 mg 16 comprimate
3.98/5

Strepsils Intensiv Miere si Lamaie 8.75 mg 16 comprimate

86
33 LEI info
Tinctura de Propolis Spray 30ml
3.99/5

Tinctura de Propolis Spray 30ml

74
27 LEI info
Fares Biomicin forte A15 15 capsule moi
3.96/5

Fares Biomicin forte A15 15 capsule moi

80
33 LEI info
Hapciu Raceala si Gripa (R3) 30cps
3.95/5

Hapciu Raceala si Gripa (R3) 30cps

74
33 LEI info
Calmotusin 60 cp masticabile Dacia Plant
3.96/5

Calmotusin 60 cp masticabile Dacia Plant

80
33 LEI info
Fares Biosept sirop 250ml
3.96/5

Fares Biosept sirop 250ml

79
33 LEI info
Bitter Taina Plantelor Fara Alcool 200ml
3.96/5

Bitter Taina Plantelor Fara Alcool 200ml

79
33 LEI info
Sirop tuse - Plantusin (R8) 250ml
3.93/5

Sirop tuse - Plantusin (R8) 250ml

66
33 LEI info
Boiron Coryzalia 40 drajeuri
3.94/5

Boiron Coryzalia 40 drajeuri

73
34 LEI info
Imunitate Sirop cu Miere si Propolis (F149) 100ml
3.96/5

Imunitate Sirop cu Miere si Propolis (F149) 100ml

84
34 LEI info
Energizant Miere cu Propolis 270g
3.93/5

Energizant Miere cu Propolis 270g

71
34 LEI info
Nasic pentru copii spray nazal 10 ml
4.00/5

Nasic pentru copii spray nazal 10 ml

74
26 LEI info
Fiorda Junior x 15 cpr pentru supt
4.01/5

Fiorda Junior x 15 cpr pentru supt

79
26 LEI info
Imunomodulin 30cps
3.99/5

Imunomodulin 30cps

68
26 LEI info
Faringo Hot Drink 500 mg/200 mg/4 mg 8 plicuri
4.02/5

Faringo Hot Drink 500 mg/200 mg/4 mg 8 plicuri

80
25 LEI info
Humagrip Raceala si Gripa 16 comprimate
3.94/5

Humagrip Raceala si Gripa 16 comprimate

76
35 LEI info
Sanogrip Junior 100ml
4.02/5

Sanogrip Junior 100ml

78
25 LEI info
Tinctura de Propolis 50ml
3.95/5

Tinctura de Propolis 50ml

80
35 LEI info
Gripovit Max C Fara zahar x 10 plicuri
3.99/5

Gripovit Max C Fara zahar x 10 plicuri

70
25 LEI info